تبلیغات
گروه کارآفرینان یاسین (طب سنتی و تغذیه سالم)-(موفقفیت و کسب و کار) - داستان بابک بختیاری کارآفرین موفق ایرانی

رزق و روزی به دنبال تو می دود آرام باش- امام علی(ع)

داستان بابک بختیاری کارآفرین موفق ایرانی

نویسنده :اباذر باقری
تاریخ:جمعه 13 بهمن 1396-09:13 ب.ظ

شاید شنیدن سرگذشت زندگی پرفراز و نشیب انسانی که بارها زمین خورده و دوباره برخاسته است برای کسانی که با یک شکست متوقف می‌شوند، عبرت آموز باشد بویژه زمانی که بدانند وی شکست را همواره به تجربه طلایی زندگی اش تعبیر می‌کند و از آن پلی می‌سازد برای رسیدن به موفقیت.

وقتی با لباس زندان و دستبند، پای به دادگاه می‌گذارد و 70 طلبکار خشمگین را روبه‌روی خود می‌بیند، با خودش عهد می‌بندد در صورت خلاصی از این مخمصه، در کسب و کار تازه‌اش، با حساب و کتاب قدم بردارد؛ کسب و کاری که در آن نه از چک برگشتی و ورشکستگی خبری باشد و نه از بی‌اعتباری و بی‌آبرویی و تنهایی. شاید در پائیز 1384 وقتی زندانی بدهکار با زبان خواهش و منطق قول پرداخت تمام بدهی‌هایش را در صورت آزادی از زندان می‌داد، هیچ کدام از شاکیانش باور نمی‌کردند، او بدون داشتن کمترین سرمایه و اعتباری بتواند فروشگاه زنجیره‌ای‌اش را راه‌اندازی کند و در مدت 6 ماه، شعباتش به 106 و درآمدش به 5 میلیارد تومان برسد. اما او به توانایی و خلاقیت و پشتکار خودش ایمان داشت؛ ایمانی که کمکش کرد با 300 میلیون تومان بدهی کاری را شروع کند که او را به اوج موفقیت برساند.

شروع داستان بابک بختیاری کارآفرین موفق ایرانی

بابک بختیاری در تابستان 1357 زمانی که ایران آبستن یک انقلاب بزرگ بود، در تهران به دنیا آمد. او نیز مثل بسیاری دیگر کارآفرینان از کودکی به استقلال مالی و کسب درآمد علاقه مند بوده، به طوری که در 7 سالگی گاهی دور از چشم پدر و مادر پول توجیبی‌اش را کیک و آدامس و شکلات می‌خرید و جلوی استخر محله‌شان بساط می‌کرد. وقتی هم که در 14 سالگی پدرش ورشکست می‌شود و به خانه مادربزرگ پناه می‌برند، صبح‌ها با خریدن چند ساندویچ سرد و فروختن آنها در زنگ تفریح به همکلاسی‌ها، پول توجیبی‌اش را تأمین می‌کرد.

از مسافرکشی تا نمایشگاه داری

بابک بختیاری نخستین کسب و کارش را زمانی آغاز می‌کند که پول فروش تمام لوازم خانه در اختیارش قرار می‌گیرد: «در سال 76 با سرمایه 2 میلیون تومانی که مادرم از فروش تمام لوازم خانه مان در اختیارم قرار داد، پیکانی خریدم که هم وسیله رفت و آمدم به دانشگاه بود و هم با آن در خیابان‌های تهران مسافرکشی می‌کردم. هر چند از این کار روزی 10 هزار تومان هم درآمد داشتم اما شغلی نبود که با روحیات من سازگار باشد. ماشین را فروختم و با یکی از دوستان با سرمایه 4 میلیون تومانی رستورانی شراکتی راه اندازی کردیم. نداشتن پشتوانه مالی و سرمایه در گردش و محاسبه نکردن دوران به اصطلاح خاک خوردن کار، باعث شد در کمتر از یکسال تمام سرمایه مان را از دست بدهیم.

اولین سود بابک بختیاری یک کارآفرین موفق

بعد از مدتی بوفه مدرسه‌ای را اجاره کردم و به فروش ساندویچ پرداختم. تجربه شکست در رستوران در اینجا که نیاز به سرمایه بالا و دکور نبود به کمکم آمد و سود بالای روز 50 هزار تومانی را برایم رقم زد. با این موفقیت، بوفه 2 مدرسه دیگر را نیز اجاره کردم و بدین شکل نخستین فروش زنجیره‌ای را تجربه کردم. تا اینکه فصل تعطیلی مدارس شروع شد.

دنبال کاری بودم که روزی پدرم لوازم مستعمل دفتر کارش را گوشه حیاط خانه آورد. از فرصت به وجود آمده استفاده کردم و با تعمیر و رنگ آمیزی آنها و سپس چاپ آگهی فروش در روزنامه ، توانستم تمام لوازم را به قیمت خوبی بفروشم. این سود 400 هزار تومانی عاملی شد تا توقع‌ام از بوفه‌داری بالاتر برود و با چاپ آگهی به خرید و فروش لوازم اداری دست دوم بپردازم. کم کم چند کارگاه تولید لوازم اداری راه‌اندازی کردم و چند فروشگاه زنجیره‌ای برای فروش آنها زدم. در اوایل کسب و کارمان رونق خوبی داشت و از تولید و فروش بالایی برخوردار بودیم. اما به دلیل محاسبه نکردن دقیق حساب و کتاب‌ها، ورشکست شدم و نه تنها تمام سرمایه ام را از دست دادم بلکه با 300 میلیون تومان چک برگشتی، جایی جز پشت میله‌های زندان برایم باقی نماند.»

می‌گویند عقربه‌های ساعت در زندان کندتر از هرجای دیگری می‌چرخد. آنقدر کند که هر ساعتش به اندازه یک سال طول می‌کشد. اما زندان نیز مانند هر چیز دیگر برای بابک فرصتی بود تا فارغ از محیط پرهیاهوی بیرون به زندگی و آرزوهایش فکر کند؛ آرزو‌هایی که هر چند برخی شکست‌ها آنها را به تأخیر انداخت اما نمی‌توانست متوقفشان کند.

ایده‌ای از صندوقچه خاطرات بابک بختیاری یک کارآفرین موفق

کسب و کارها عموماً به رفع نیاز مشتریان می‌پردازند. اما برخی کسب و کارها با طراحی یک نوآوری به ارائه خدمت یا محصولی جدید می‌پردازند که قبل از آن، نیاز به وجودش احساس نمی‌شد. بختیاری نیز برای رسیدن به رؤیاهای بلندپروازانه‌اش در پی خلق محصولی جدید بود:« در وجودم توان و انرژی زیادی احساس می‌کردم. بعد از رضایت شاکیان و آزادی از زندان چند کار دیگر را امتحان کردم که چندان موفق نبود و بر بدهی‌هایم افزود. تا اینکه در سفری همراه با یکی از دوستان به چین، آبمیوه‌ای در رستورانی خوردیم که ذهن مرا خیلی به خود مشغول کرد. البته نه مزه و رنگ آبمیوه بلکه سرو آن در لیوانی دردار که از وسط آن یک نی برای نوشیدن خارج شده بود. آن موقع چنین لیوانی در ایران وجود نداشت.

دوستم دستگاهِ ساختِ آن را خرید و به ایران بازگشتیم. ذهنم تا مدتها به این فکر مشغول بود که چه محصول دیگری می‌توان با این لیوان ارائه کرد تا اینکه به یاد خاطره‌ای از دوران کودکی ام افتادم. یادم آمد که هر وقت مادرم بستنی می‌خرید، ابتدا آن را در ظرفی هم می‌زدم تا رقیق شود، سپس چند اسمارتیز به آن اضافه می‌کردم و تا ته سر می‌کشیدم و می‌خوردم که خیلی مزه می‌داد. از یادآوری این خاطره آنچنان خوشحال شدم که از جایم پریدم و دائم می‌گفتم «یافتم یافتم» به گونه ای که اطرافیان‌هاج و واج مرا می‌نگریستند.

در واقع ایده تولید و فروش بستنی شل در لیوانی که در دارد و با یک نی مصرف می‌شود از یادآوری خاطره کودکی آغاز شد.

با قرض و وام مغازه ای در شمال تهران بین دو بستنی فروشی بزرگ و معروف اجاره کردم و روی تابلوی آن نوشتم شعبه مرکزی آیس پک ( بستنی بسته بندی). از دید برخی‌ها محاصره بین دو رقیب بزرگ یک ریسک بود اما به نظر خودم این یک فرصت بی نظیر برای دیده شدن بود. در واقع آن محل بازاری بود برای خریدن و خوردن بستنی و ما هم عرضه کننده نوع جدیدی از بستنی بودیم.

تبلیغات ما دهان به دهان بود. یعنی مشتریان‌مان با رضایتی که از نحوه سرو و مزه بستنی ما داشتند به دیگر دوستان خود نیز اطلاع‌رسانی می‌کردند. یکی از تبلیغات ما در ابتدا دادن بستنی رایگان به راننده خودروهایی بود که برای خوردن بستنی در آن محل توقف می‌کردند. آنها و همراهانشان با دیدن این مدل بستنی، لوگوی آن و نام خاصش که خارجی بود، کنجکاو می‌شدند تا بیایند داخل مغازه و بستنی با نی که تا آن زمان با قاشق خورده می‌شد را امتحان کنند. در واقع نوآوری در بسته بندی بستنی، نوع لوگو، طراحی دکوراسیون داخلی که حاصل تجربیات پیشینم بود و تبلیغات شفاهی باعث استقبال فراوان مردم از این محصول و موفقیت سریع ما شد. به طوری که شعبه دوم را نیز خیلی زود افتتاح کردیم. حتی طلبکارانم نیز به مشتریان پر و پا قرص مان تبدیل شده بودند.

کم‌کم افراد زیادی مراجعه می‌کردند و درخواست گرفتن نمایندگی داشتند. من نیز به شرطی با واگذاری امتیاز موافقت می‌کردم که نحوه مدیریت شعبه‌ها مطابق شعبه مرکزی و نظارت ما صورت بگیرد. همچنین خدماتی مانند دکوراسیون و مبلمان داخلی مغازه‌ها، مجهز کردن آشپزخانه، تهیه لیوان‌های مخصوص و دادن مواد اولیه بستنی در انحصار شرکت مرکزی و با مدیریت من انجام بگیرد. بدین گونه سیستم فروش زنجیره‌ای ما وسعت گرفت به طوری که در مدت 6 ماه تعداد شعبه‌هایمان به 106عدد رسید که در دنیا یک رکورد محسوب می‌شود و تعداد افرادی که به طور مستقیم و غیرمستقیم از این کسب و کار منتفع می‌شدند به 5 هزار نفر افزایش یافت. در این مدت نه تنها توانستم بدهی 300 میلیون تومانی‌ام را بپردازم بلکه حدود پنج میلیارد تومان نیز سود عایدم شد.»

 بابک بختیاری یک کارآفرین موفق که در لیست صد برند برتر ایرانی است

در سال 86 او به عنوان کارآفرین برتر ملی معرفی می‌شود و سال 88 کسب و کارش در لیست صد برند برتر ایرانی جا خوش می‌کند. البته کسب و کارهای شکست خورده پیشین‌اش را با درایت بیشتر احیا می‌کند و در زمینه فروش مبلمان و رستوران داری به موفقیت‌های خوبی دست می‌یابد. ضمن آنکه روی محصولات دیگری همچون آبمیوه و ماست و بستنی نوآوری‌هایی انجام می‌دهد.

هر شکست یک تجربه طلایی است.

بابک بختیاری می‌گوید:«زمین خوردن را بازی‌ای می‌دانم برای افزایش تجربیاتم. هر موقع که زمین خوردم قوی تر شدم و با اتکا به توانایی‌های خودم بلند شدم و با قدرت بیشتری به حرکت ادامه دادم. کسی که زمین نخورد، نمی‌تواند به انسانی قوی تبدیل ‌شود. افراد موفق و ثروتمند دنیا بعد از بار‌ها شکست و زمین خوردن به پیروزی رسیده‌اند. کسانی که زمین خورده‌اند بدانند که بحران‌های زندگی آنها را قوی تر می‌سازد همچون آهنی که با حرارت به فولادی سخت بدل می‌شود.»
این کارآفرین شانس و خوش بیاری را برای همه یکسان می‌داند و می‌گوید: « نداشتن خوش بیاری و شانس بهانه آدم‌های ضعیفی است که نمی‌توانند از فرصت‌های موجود به خوبی استفاده کنند. همه چیز به توانمندی‌های خود افراد بستگی دارد. برخی بی توجه و به سادگی از کنار موقعیت‌ها می‌گذرند و برخی با برقراری ارتباط صحیح از موقعیت‌های پیش آمده هر فرصتی را به ثروت تبدیل می‌کنند.»

بابک بختیاری می‌گوید:« اگر از من بپرسند که علم بهتر است یا ثروت به طور قطع خواهم گفت علم. اگرچه تحصیلات آکادمیکم را در رشته مهندسی عمران نیمه تمام رها کردم ولی هرگز خواندن کتاب را کنار نگذاشته ام. در هر فرصتی اطلاعات تجاری ام را افزایش می‌دهم. خواندن کتاب برای من یک عشق است. از دوران نوجوانی داخل تاکسی، اتوبوس، مطب دکتر، صف انتظار بانک و … به خواندن کتاب‌های مورد علاقه ام در زمینه تجارت و موفقیت، می‌پرداختم و هیچ وقت به بهانه کار و گرفتاری فرصت یادگیری را از خودم دریغ نمی‌کنم.

قانون 20-80 از نظر بابک بختیاری یک کارآفرین موفق

در مورد اهمیت برنامه‌ریزی هم به قانون بیست، هشتاد آقای «پاره تو» باید اشاره کنم که می‌گوید بیست درصد از همه فعالیت‌ها و کارهایی که انجام می‌دهیم، هشتاد درصد از نتایج مهم و معنادار را برایمان به ارمغان می‌آورد.

در واقع انجام این 20 درصد در زندگی ما تفاوت ایجاد خواهد کرد و ما را در مسیری که آرزوی آن را داریم، قرار خواهد داد. پس برنامه ریزی زندگیمان را باید به گونه ای طراحی کنیم که در کمترین زمان بیشتری نتایج عایدمان شود. من اعتقاد دارم با برنامه‌ریزی و نظم دادن به کارها می‌توان فرصت‌های زیادی را آزاد کرد تا اوقات بیشتری را در کنار خانواده گذراند.

برخی‌ها را می‌بینیم که در تمام عمر از صبح تا شب وقتشان را درگیر یک مغازه می‌کنند اما برخی دیگر با بهره‌‌گیری از یک سیستم، نه تنها آن مغازه را از دور کنترل می‌کنند بلکه می‌توانند ده‌ها مغازه دیگر هم راه‌اندازی کنند. باید اعتراف کنم هر چقدر کارهایم بیشتر می‌شود، به دلیل بهره مندی از سیستمی ‌که به حضور فیزیکی من نیازی ندارد، وقتم نیز آزادتر می‌شود و می‌توانم اوقات بیشتری را با خانواده‌ام باشم و به ورزش رزمی‌ که مورد علاقه‌ام است بپردازم و مسافرت‌های طولانی مدتی در برنامه ام داشته باشم بدون آنکه کمترین مشکلی در اداره کسب و کارم ایجاد شود.

کارآفرینی که در سنی کمتر از 30 سالگی بزرگترین فروش زنجیره ای در ایران را راه اندازی کرد و به اوج ثروت و موفقیت رسید، می‌گوید:« به عنوان یک کارآفرین خودم را در ابتدای راه می‌بینم و اگر امروز پیشرفتی در کارم دارم به این دلیل است که به انگیزه‌هایم بها داده ام. در کار به پنج اصل تخیل، باور، برنامه‌ریزی، تلاش و هدف اعتقاد دارم. تخیل به ما این امکان را می‌دهد تا به هر ایده ای که می‌خواهیم فکر کنیم. باورداشتن به توانایی‌هایمان و رشد کسب و کارمان دومین رمز مهم موفقیت است.

در مرحله بعد برای عملی کردن رؤیایمان باید برنامه ریزی کنیم. در واقع برنامه ریزی سناریویی است که حتی بدون داشتن پول و پارتی می‌تواند کسب و کارمان را رو به جلو هدایت کند و بدون وجود آن مقصد را نمی‌بینیم. مرحله آخر تلاش است که بدون مراحل قبلی این عامل هیچ تأثیری در موفقیت شما نخواهد داشت. البته یک نکته بسیار مهم برای رسیدن به موفقیت و شکل دادن رؤیاهایمان، دور کردن افکار منفی و سیاه از ذهن و قلبمان است که آنها مخل و مزاحمی‌ هستند برای زایش اندیشه‌های نو و ایده‌های بکر در ذهنمان.»

لذت موفقیت در پیمودن مسیر است.

بابک بختیاری در اختیار گذاشتن تمام امکانات به فرزندان را نادرست می‌داند و می‌گوید:« اگر بدون زحمت همه چیز برای بچه‌ها مهیا شود، زندگی برایشان بی معنا می‌شود. آنها باید با تلاش و زحمت در مسیر موفقیت حرکت کنند تا مزه آن را بچشند و قدرش را بدانند. باید در این راه بارها زمین بخورند و بلند شوند تا موانع را پشت سر بگذارند. آنگاه که همچون فولاد محکم شدند هر چه در اختیارشان قرار گیرد به بهترین شکل از آن استفاده می‌کنند.»

بختیاری همچنین موفقیت در هر کسب و کاری را آموختنی می‌داند و نه ذاتی و ادامه می‌دهد:‌« افراد زیادی با حضور در کلاس‌های مختلف راه‌های موفقیت را پیدا می‌کنند. از شکست‌هایشان درس می‌گیرند و روحیه‌شان را قوی نگه می‌دارند، باوری قوی دارند و به آینده کارشان امیدوارند. انسان‌ها اگر در جهت رسیدن به آرزو‌هایشان تلاش کنند قطعاً رشد بهتری را در دنیا شاهد خواهیم بود. اما متأسفانه بسیاری از افراد به دلیل سستی و تنبلی و نداشتن باور از پیگیری آرزو‌هایشان می‌گذرند که نتیجه‌ای جز حسرت برایشان باقی نمی‌ماند.»وی انتهایی برای آرزو‌هایش متصور نیست و حضور در عرصه‌های جهانی را حداقل آرزویش می‌داند که مسیری از این راه را با افتتاح شعبی در مالزی، کویت، عراق و امارات متحده پیموده است. همچنین به رعایت شعار«همیشه حق با مشتری است» تأکید می‌کند و معتقد است «رضایت مشتری برکت هر کسب و کاری است».

او ارتباطات را عاملی تأثیرگذار در رشد کسب و کار‌ها می‌داند و می‌گوید:« با هر کسی که دوست شدم و ارتباط برقرار کردم یک روزی به کمکم آمد؛ چرا که هر کس اطلاعاتی دارد، محصولاتی را می‌شناسد و ارتباطاتی دارد که می‌تواند در پیشبرد کسب و کارمان مؤثر باشد. حتی رقابت سالم نیز می‌تواند انگیزه‌ای بالا برای رشد کسب و کارمان ایجاد کند.»
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
amesecolombia
یکشنبه 4 فروردین 1398 07:42 ق.ظ
<a href="http://www.lovemescort.com/nike-dunk-nero-bianca-scarpel">nike dunk nero bianca</a> <a href="http://www.amardinlipi.com/rose-and-bleu-nike-free-run-5.0-chaussuresh">rose and bleu nike free run 5.0</a> <a href="http://www.penfoldscott.com/tutti-rosso-nike-roshe-scarpeh">tutti rosso nike roshe</a> <a href="http://www.periplaneto.com/toronto-raptors-original-jersey-nfli">toronto raptors original jersey</a> <a href="http://www.kocaelimtm.com/hombres-nike-zoom-pegasus-33-negro-rojo-zapatosh">hombres nike zoom pegasus 33 negro rojo</a> <a href="http://www.alanlgrimmdds.com/mujeres-nike-air-max-95-rojo-zapatosk">mujeres nike air max 95 rojo</a>
amesecolombia http://www.amesecolombia.com/
paulbmusic
یکشنبه 4 فروردین 1398 05:03 ق.ظ
<a href="http://www.crowleyarms.com/purple-womens-nike-free-nr-sneakera">purple womens nike free nr</a> <a href="http://www.toptopprinter.com/black-red-mens-nike-roshe-yeezy-boost-shoes-shoesb">black red mens nike roshe yeezy boost shoes</a> <a href="http://www.tridenttrump.com/polarized-oakley-womens-sunglasses-sunglassesr">polarized oakley womens sunglasses</a> <a href="http://www.ceeditsesame.com/womens-ralph-lauren-big-pony-shirts-girl-polog">womens ralph lauren big pony shirts girl</a> <a href="http://www.ritaburton.com/ray-ban-original-polarized-sunglassesr">ray ban original polarized</a> <a href="http://www.blanchardsvac.com/bvlgari-platinum-ring-price-jewelryr">bvlgari platinum ring price</a>
paulbmusic http://www.paulbmusic.com/
mollenteam
یکشنبه 4 فروردین 1398 05:03 ق.ظ
<a href="http://www.radiomasweb.com/gold-green-womens-nike-roshe-run-high-shoes-skoa">gold green womens nike roshe run high shoes</a> <a href="http://www.katasuto.com/hermes-lion-scarf-scarfr">hermes lion scarf</a> <a href="http://www.financeextent.com/nike-flyknit-racer-reddit-qt-sneakerd">nike flyknit racer reddit qt</a> <a href="http://www.ucllnl.com/air-jordan-10-womens-orange-shoesf">air jordan 10 womens orange</a> <a href="http://www.potluckposter.com/ray-ban-wayfarer-54mm-sunglassesr">ray ban wayfarer 54mm</a> <a href="http://www.drwestergaard.com/ralph-lauren-polo-embroidery-design-software-polog">ralph lauren polo embroidery design software</a>
mollenteam http://www.mollenteam.com/
zarifoto
یکشنبه 4 فروردین 1398 05:02 ق.ظ
<a href="http://www.paintnpassion.com/prada-top-handles-red-navy-pradaa">prada top handles red navy</a> <a href="http://www.labizcoach.com/mulberry-bayswater-violet-cry-mulberryc">mulberry bayswater violet cry</a> <a href="http://www.beylikduzufm.com/nike-kobe-7-white-silver-sneakerf">nike kobe 7 white silver</a> <a href="http://www.buscochef.com/hermes-kelly-30-hermesr">hermes kelly 30</a> <a href="http://www.legalguards.com/adidas-nmd-runner-vapour-pink-light-onix-exclusive-zero-shoesv">adidas nmd runner vapour pink light onix exclusive zero</a> <a href="http://www.joehalvorson.com/coach-medium-city-tote-bag-used-coachc">coach medium city tote bag used</a>
zarifoto http://www.zarifoto.com/
le coq sportif sko gul rosa
یکشنبه 4 فروردین 1398 04:41 ق.ظ
<a href="http://www.cmtalks.com/air-jordan-3-rosso-and-bianca-scarpek">air jordan 3 rosso and bianca</a> <a href="http://www.ianbaaske.com/nike-air-max-90-blue-grey-and-black-shoesi">nike air max 90 blue grey and black</a> <a href="http://www.escawinebar.com/nike-kobe-10-amarillo-blanco-zapatosi">nike kobe 10 amarillo blanco</a> <a href="http://www.nexcouriers.com/nike-lunarglide-7-kvinders-hvid-skoh">nike lunarglide 7 kvinders hvid</a> <a href="http://www.admitoneuk.com/maschio-reebok-realflex-nero-scarpei">maschio reebok realflex nero</a> <a href="http://www.rizeingilizce.com/air-jordan-retro-7-femminile-bianca-rosa-scarpej">air jordan retro 7 femminile bianca rosa</a>
le coq sportif sko gul rosa http://www.mxclimited.com/le-coq-sportif-sko-gul-rosa-obuvj
nike free run 2 azul
یکشنبه 4 فروردین 1398 04:40 ق.ظ
<a href="http://www.viaggivaldata.com/le-coq-sportif-white-sneakers-shoesh">le coq sportif white sneakers</a> <a href="http://www.sasguukr.com/nike-air-max-90-hommes-gris-blanc-chaussuresl">nike air max 90 hommes gris blanc</a> <a href="http://www.mobiigroups.com/green-nike-stefan-janoski-shoesj">green nike stefan janoski</a> <a href="http://www.alboths.com/new-era-2014-on-field-knit-hat-hatk">new era 2014 on field knit hat</a> <a href="http://www.woulee.com/nike-air-max-98-lyser%C3%B8d-skoj">nike air max 98 lyser酶d</a> <a href="http://www.ulriksdalssk.com/polo-ralph-lauren-shirt-with-tartan-check-poloh">polo ralph lauren shirt with tartan check</a>
nike free run 2 azul http://www.qdoritsharon.com/nike-free-run-2-azul-zapatosk
pgmtemple
یکشنبه 4 فروردین 1398 01:59 ق.ظ
<a href="http://www.wirtagraphy.com/nike-h2o-repel-zoom-structure-19-skou">nike h2o repel zoom structure 19</a> <a href="http://www.maconeonone.com/new-balance-410-canada-skow">new balance 410 canada</a> <a href="http://www.prototipes.com/beachin-hat-billabong-hatr">beachin hat billabong</a> <a href="http://www.izmitmarka.com/burberry-giant-check-print-scarf-scarfr">burberry giant check print scarf</a> <a href="http://www.awningsbyben.com/the-north-face-resolve-shell-jacket-womens-northfacer">the north face resolve shell jacket womens</a> <a href="http://www.kewauneecares.com/burberry-tie-gift-box-tier">burberry tie gift box</a>
pgmtemple http://www.pgmtemple.com/
cliffsears
پنجشنبه 16 اسفند 1397 05:13 ب.ظ
<a href="http://www.elizabetth.com/sb50-nike-free-trainer-3.0-v4-skow">sb50 nike free trainer 3.0 v4</a> <a href="http://www.vinagebarber.com/limited-deandre-levy-jersey-detroit-lions-54-camo-fashion-black-nflb">limited deandre levy jersey detroit lions 54 camo fashion black</a> <a href="http://www.newhousehelp.com/nhl-pittsburgh-penguins-jersey-nflr">nhl pittsburgh penguins jersey</a> <a href="http://www.wakunga.com/air-jordan-10-mens-shoes-foote">air jordan 10 mens shoes</a> <a href="http://www.yenrof.com/prada-sunglasses-gray-names-pradab">prada sunglasses gray names</a> <a href="http://www.jljingshi.com/mulberry-daria-leather-medium-hobo-bag-oak-mulberrye">mulberry daria leather medium hobo bag oak</a>
cliffsears http://www.cliffsears.com/
demuslimah
چهارشنبه 15 اسفند 1397 10:29 ب.ظ
<a href="http://www.gridironstats.com/air-max-90-sneakerboot-ice-infrarot-butyc">air max 90 sneakerboot ice infrarot</a> <a href="http://www.homeystudio.com/nike-tanjun-blanc-ladies-obuvg">nike tanjun blanc ladies</a> <a href="http://www.myrealtoralex.com/nike-free-5.0-bl%C3%A5-glow-kurpesa">nike free 5.0 bl氓 glow</a> <a href="http://www.trademaesters.com/nike-zoom-structure-18-kvinders-hvid-bl%C3%A5-kurpese">nike zoom structure 18 kvinders hvid bl氓</a> <a href="http://www.justwhatilove.com/ralph-lauren-shoes-brown-grey-polou">ralph lauren shoes brown grey</a> <a href="http://www.lcsyzw.com/herren-nike-hyperdunk-lila-scarpeb">herren nike hyperdunk lila</a>
demuslimah http://www.demuslimah.com/
nike air max 2017 men black white
چهارشنبه 15 اسفند 1397 09:38 ب.ظ
<a href="http://www.ahilim.com/nike-kobe-10-gr%C3%B8n-sort-skoj">nike kobe 10 gr酶n sort</a> <a href="http://www.mytulsalender.com/m%C3%A4nner-nike-air-huarache-gelb-blau-schuheh">m盲nner nike air huarache gelb blau</a> <a href="http://www.mammamianj.com/nike-air-max-90-women-beige-flower-shoesk">nike air max 90 women beige flower</a> <a href="http://www.agenpermainan.com/michael-kors-bedford-mini-mkh">michael kors bedford mini</a> <a href="http://www.rvafinerugs.com/kvinners-hvit-and-r%C3%B8d-converse-obuvi">kvinners hvit and r酶d converse</a> <a href="http://www.trenditoys.com/femminile-air-jordan-retro-11-vino-scarpek">femminile air jordan retro 11 vino</a>
[url=http://www.pubblisito.com/nike-air-max-2017-men-black-white-shoesk]nike air max 2017 men black white[/url]
nike air max 95 green
چهارشنبه 15 اسفند 1397 09:38 ب.ظ
<a href="http://www.smfamilylaw.com/nike-free-flyknit-4.0-v2-pink-black-2-shoesk">nike free flyknit 4.0 v2 pink black 2</a> <a href="http://www.frigoarreda.com/michael-kors-purple-handbag-mkh">michael kors purple handbag</a> <a href="http://www.veripc.com/air-jordan-retro-1-bl%C3%A5-and-svart-obuvi">air jordan retro 1 bl氓 and svart</a> <a href="http://www.chrisglahn.com/femminile-nike-free-run-4.0-rosa-viola-scarpek">femminile nike free run 4.0 rosa viola</a> <a href="http://www.itsjustpeople.com/nike-free-run-3-5.0-men-black-jade-shoesi">nike free run 3 5.0 men black jade</a> <a href="http://www.motorzgirl.com/mujeres-nike-free-4.0-flyknit-azul-zapatosi">mujeres nike free 4.0 flyknit azul</a>
[url=http://www.aquapromos.com/nike-air-max-95-green-shoesj]nike air max 95 green[/url]
air jordan retro 6 blanco carmine
چهارشنبه 15 اسفند 1397 09:37 ب.ظ
<a href="http://www.volcanosmap.com/nike-air-max-90-tout-noir-chaussuresl">nike air max 90 tout noir</a> <a href="http://www.machinband.com/nike-air-max-thea-grey-and-white-shoesj">nike air max thea grey and white</a> <a href="http://www.networkqoffer.com/under-armour-red-white-and-blue-hat-hatk">under armour red white and blue hat</a> <a href="http://www.tlsfirm.com/nike-alle-sort-roshe-run-herre-skoj">nike alle sort roshe run herre</a> <a href="http://www.foxxology.com/brown-striped-polo-shirt-poloh">brown striped polo shirt</a> <a href="http://www.joyportland.com/red-nike-air-max-97-shoesi">red nike air max 97</a>
[url=http://www.ugczapp.com/air-jordan-retro-6-blanco-carmine-zapatosk]air jordan retro 6 blanco carmine[/url]
mk gold tote bag
دوشنبه 13 اسفند 1397 02:45 ب.ظ
<a href="http://www.hypemyplace.com/nike-flyknit-air-vapormax-2018-hvit-gr%C3%A5-obuvk">nike flyknit air vapormax 2018 hvit gr氓</a> <a href="http://www.fajrawy.com/adidas-prossoator-lz-trx-fg-maschio-scarpei">adidas prossoator lz trx fg maschio</a> <a href="http://www.laziophoto.com/mujeres-nike-free-run-3-amarillo-p%C3%BArpura-zapatosh">mujeres nike free run 3 amarillo p煤rpura</a> <a href="http://www.thenaturalab.com/adidas-ace-orange-and-sort-skok">adidas ace orange and sort</a> <a href="http://www.kurtweideman.com/nike-air-force-1-svart-hvit-obuvi">nike air force 1 svart hvit</a> <a href="http://www.julesmatton.com/nike-air-presto-wolf-gris-zapatosl">nike air presto wolf gris</a>
mk gold tote bag http://www.teamjustesen.com/mk-gold-tote-bag-mkh
m盲nner nike air huarache light eclipse og wei脽 rot
دوشنبه 13 اسفند 1397 02:45 ب.ظ
<a href="http://www.qdanys.com/prossoator-adidas-powerswerve-scarpej">prossoator adidas powerswerve</a> <a href="http://www.alexfaction.com/grau-converse-dam%C3%A4nner-schuhei">grau converse dam盲nner</a> <a href="http://www.nuclearbb.com/herre-adidas-pr%C3%B8dator-lz-trx-fg-skoh">herre adidas pr酶dator lz trx fg</a> <a href="http://www.teknikiskombi.com/cam-newton-jersey-3xl-nfli">cam newton jersey 3xl</a> <a href="http://www.karibiankomu.com/asics-gel-kayano-all-svart-obuvk">asics gel kayano all svart</a> <a href="http://www.indosari.com/coach-leopard-fur-large-ivory-totes-coachh">coach leopard fur large ivory totes</a>
m盲nner nike air huarache light eclipse og wei脽 rot http://www.newlouisbag.com/m%C3%A4nner-nike-air-huarache-light-eclipse-og-wei%C3%9F-rot-schuheh
nike zoom pegasus 33 royal blau
دوشنبه 13 اسفند 1397 02:44 ب.ظ
<a href="http://www.christiancote.com/maschio-mizuno-wave-prophecy-5-oro-scarpei">maschio mizuno wave prophecy 5 oro</a> <a href="http://www.pubblisito.com/nike-air-max-2017.5-negro-blanco-oro-zapatosh">nike air max 2017.5 negro blanco oro</a> <a href="http://www.abelsnorth.com/kvinders-nike-kyrie-4-r%C3%B8d-skok">kvinders nike kyrie 4 r酶d</a> <a href="http://www.maroochyroos.com/nike-air-max-90-menn-gul-bl%C3%A5-obuvi">nike air max 90 menn gul bl氓</a> <a href="http://www.freedomoaksbb.com/nike-air-presto-camouflage-hombres-gris-verde-naranja-zapatosl">nike air presto camouflage hombres gris verde naranja</a> <a href="http://www.kleefklimmen.com/ray-ban-rb2140-wayfarer-sunglasses-tortoise-frame-crystal-green-sunglassesh">ray ban rb2140 wayfarer sunglasses tortoise frame crystal green</a>
nike zoom pegasus 33 royal blau http://www.mbaowensboro.com/nike-zoom-pegasus-33-royal-blau-schuheh
chachiscoffee
یکشنبه 12 اسفند 1397 07:29 ب.ظ
<a href="http://www.fromuser.com/nike-air-force-1-07-lv8-for-venta-butya">nike air force 1 07 lv8 for venta</a> <a href="http://www.giorgiocarusi.com/nike-air-max-tn-marinen-bl%C3%A5-quarter-obuvd">nike air max tn marinen bl氓 quarter</a> <a href="http://www.protrainingfl.com/nike-air-max-zero-dam%C3%A4nner-gr%C3%BCn-blau-scarpea">nike air max zero dam盲nner gr眉n blau</a> <a href="http://www.tarbiatesabz.com/kyrie-3-tout-gris-hair-scarpee">kyrie 3 tout gris hair</a> <a href="http://www.crimeaon.com/jordan-4-blanc-cehommest-kixify-obuvc">jordan 4 blanc cehommest kixify</a> <a href="http://www.deploygis.com/air-max-1-yeezy-for-vente-dtoutas-tx-scarpea">air max 1 yeezy for vente dtoutas tx</a>
chachiscoffee http://www.chachiscoffee.com/
kideschool
یکشنبه 12 اسفند 1397 07:29 ب.ظ
<a href="http://www.maxpectations.com/air-jordan-6-sort-gr%C3%B8n-scarpea">air jordan 6 sort gr酶n</a> <a href="http://www.sedefmobilyam.com/nike-air-jordan-melo-m10-todas-star-trek-scarpef">nike air jordan melo m10 todas star trek</a> <a href="http://www.akissilindir.com/adidas-springblade-drive-2.0-bleu-obuvd">adidas springblade drive 2.0 bleu</a> <a href="http://www.freakvr.com/nike-roshe-run-sort-galaxy-scarpea">nike roshe run sort galaxy</a> <a href="http://www.kuaforylmz.com/herren-asics-asics-gel-kayano-20-grau-gr%C3%BCn-chaussuresg">herren asics asics gel kayano 20 grau gr眉n</a> <a href="http://www.moobletravels.com/nike-lebron-13-kvinders-gr%C3%B8n-kurpesf">nike lebron 13 kvinders gr酶n</a>
kideschool http://www.kideschool.com/
itlooksohot
یکشنبه 12 اسفند 1397 07:28 ب.ظ
<a href="http://www.rcnspecials.com/air-jordan-melo-m11-noir-argent-schuheg">air jordan melo m11 noir argent</a> <a href="http://www.aprancheta.com/nike-free-tr-femminile-rosso-cielo-blu-kurpesd">nike free tr femminile rosso cielo blu</a> <a href="http://www.getleanlearn.com/air-jordan-6-for-barato-obuvg">air jordan 6 for barato</a> <a href="http://www.hbshbuick.com/adidas-tubular-runner-weave-todas-rojo-scarped">adidas tubular runner weave todas rojo</a> <a href="http://www.hvactampafl.com/adidas-zx-750-marine-jaune-kitchen-butya">adidas zx 750 marine jaune kitchen</a> <a href="http://www.zinmanlaw.com/nike-air-max-blu-glow-chaussuresf">nike air max blu glow</a>
itlooksohot http://www.itlooksohot.com/
hotellautram
یکشنبه 12 اسفند 1397 07:28 ب.ظ
<a href="http://www.flatoyota.com/nike-womens-jerry-rice-black-backer-oakland-raiders-nfl-80-pullover-hoodie-nflr">nike womens jerry rice black backer oakland raiders nfl 80 pullover hoodie</a> <a href="http://www.fotokompass.com/air-jordan-son-of-mars-negro-verde-beans-butyg">air jordan son of mars negro verde beans</a> <a href="http://www.padcrashin.com/limited-dwight-clark-san-francisco-49ers-mens-jersey-87-player-name-number-tank-top-nike-nfl-red-nflx">limited dwight clark san francisco 49ers mens jersey 87 player name number tank top nike nfl red</a> <a href="http://www.tickboxit.com/earl-mitchell-ash-one-color-jersey-90-san-francisco-49ers-t-shirt-nike-womens-nfl-nflw">earl mitchell ash one color jersey 90 san francisco 49ers t shirt nike womens nfl</a> <a href="http://www.dvrordie.com/nike-kaishi-orange-bl%C3%A5-chaussuresa">nike kaishi orange bl氓</a> <a href="http://www.francisstiff.com/zx-flux-grigio-and-argento-butya">zx flux grigio and argento</a>
hotellautram http://www.hotellautram.com/
buditrek
یکشنبه 12 اسفند 1397 07:27 ب.ظ
<a href="http://www.ikennemer.com/limited-mens-joel-heath-navy-blue-jersey-nfl-nike-houston-texans-93-rush-player-name-number-tank-top-nflx">limited mens joel heath navy blue jersey nfl nike houston texans 93 rush player name number tank top</a> <a href="http://www.inspiresatis.com/nike-flyknit-lunar-1-grigio-rosa-panther-obuve">nike flyknit lunar 1 grigio rosa panther</a> <a href="http://www.matjarkum.com/herre-nike-free-flyknit-4.0-hvid-sort-scarpec">herre nike free flyknit 4.0 hvid sort</a> <a href="http://www.milligande.com/adidas-springblade-drive-herre-bl%C3%A5-sports-sko-coupon-kurpesb">adidas springblade drive herre bl氓 sports sko coupon</a> <a href="http://www.mybizcounsel.com/mens-nike-miami-dolphins-56-davon-godchaux-limited-olive-2017-salute-to-service-nfl-jersey-nflr">mens nike miami dolphins 56 davon godchaux limited olive 2017 salute to service nfl jersey</a> <a href="http://www.riddercorp.com/nike-mercurial-victory-rouge-noir-butyg">nike mercurial victory rouge noir</a>
buditrek http://www.buditrek.com/
geuwompo
شنبه 11 اسفند 1397 05:35 ق.ظ
<a href="http://www.beoshoes.com/jacksonville-jaguars-throwback-jersey-nflw">jacksonville jaguars throwback jersey</a> <a href="http://www.biyotestatik.com/brett-favre-ash-nike-nfl-minnesota-vikings-pullover-hoodie-backer-4-nflx">brett favre ash nike nfl minnesota vikings pullover hoodie backer 4</a> <a href="http://www.deputadowasny.com/zx-flux-rouge-jd-kurpesa">zx flux rouge jd</a> <a href="http://www.gluplayerhub.com/nike-mercurial-victory-v-ag-s%C3%B8lv-r%C3%B8d-sort-butyf">nike mercurial victory v ag s酶lv r酶d sort</a> <a href="http://www.moduticket.com/anaheim-ducks-practice-jersey-nflw">anaheim ducks practice jersey</a> <a href="http://www.mycqhair.com/nike-grau-rosa-blazer-mid-butyd">nike grau rosa blazer mid</a>
geuwompo http://www.geuwompo.com/
claptec
شنبه 11 اسفند 1397 05:35 ق.ظ
<a href="http://www.joshuaarens.com/white-polo-shirt-with-green-trim-polou">white polo shirt with green trim</a> <a href="http://www.jschwimmermd.com/nike-hypervenom-phelon-rouge-chaussuresa">nike hypervenom phelon rouge</a> <a href="http://www.markedtreear.com/blanc-nike-roshe-noir-tick-schuhed">blanc nike roshe noir tick</a> <a href="http://www.mauigrub.com/air-jordan-11-retro-low-barons-a-buon-mercato-scarpea">air jordan 11 retro low barons a buon mercato</a> <a href="http://www.mgnmilitaria.com/air-jordan-1-retro-mid-legend-blu-kurpesf">air jordan 1 retro mid legend blu</a> <a href="http://www.nanainchief.com/nike-ash-chris-hubbard-backer-nfl-74-cleveland-browns-pullover-hoodie-nflr">nike ash chris hubbard backer nfl 74 cleveland browns pullover hoodie</a>
claptec http://www.claptec.com/
divaadiamante
شنبه 11 اسفند 1397 05:35 ق.ظ
<a href="http://www.ucllnl.com/femminile-salomon-speed-cross-3-grigio-argento-kurpesc">femminile salomon speed cross 3 grigio argento</a> <a href="http://www.ugurcafe.com/herren-ralph-lauren-beach-shorts-gr%C3%BCn-beige-polow">herren ralph lauren beach shorts gr眉n beige</a> <a href="http://www.destinyrail.com/nike-kyrie-1-basketbtutti-scarpe-butyf">nike kyrie 1 basketbtutti scarpe</a> <a href="http://www.dinerwarela.com/ralph-lauren-p%C3%BArpura-label-t-shirt-polou">ralph lauren p煤rpura label t shirt</a> <a href="http://www.kalaycioto.com/kvinners-nike-kd-8-gul-oransje-chaussuresf">kvinners nike kd 8 gul oransje</a> <a href="http://www.krystaltls.com/tutti-nero-nike-air-shox-scarpef">tutti nero nike air shox</a>
divaadiamante http://www.divaadiamante.com/
offgridac
شنبه 11 اسفند 1397 05:34 ق.ظ
<a href="http://www.hotelsuixlara.com/adidas-eqt-bambini-scarpe-oro-rosa-obuvd">adidas eqt bambini scarpe oro rosa</a> <a href="http://www.jautobodyshop.com/nike-air-force-1-hvit-low-junior-scarpea">nike air force 1 hvit low junior</a> <a href="http://www.nightlifeid.com/air-jordan-11-velvet-heiress-blu-schuhec">air jordan 11 velvet heiress blu</a> <a href="http://www.prorilasia.com/turkey-12-tekin-away-soccer-country-jersey-nflr">turkey 12 tekin away soccer country jersey</a> <a href="http://www.purchasemenu.com/color-rush-oakland-raiders-jersey-nflx">color rush oakland raiders jersey</a> <a href="http://www.tkreative.com/adidas-prossoator-instinct-nero-gituttio-schuheg">adidas prossoator instinct nero gituttio</a>
offgridac http://www.offgridac.com/
jeff teague pacers jersey
سه شنبه 7 اسفند 1397 07:16 ب.ظ
<a href="http://www.hypemyplace.com/jordan-13-bred-shoesk">jordan 13 bred</a> <a href="http://www.fajrawy.com/michael-kors-white-clutch-mkh">michael kors white clutch</a> <a href="http://www.laziophoto.com/nike-air-max-2014-hvit-2014-svart-gr%C3%B8nn-obuvi">nike air max 2014 hvit 2014 svart gr酶nn</a> <a href="http://www.thenaturalab.com/maschio-nike-air-force-1-30th-anniversary-nero-scarpek">maschio nike air force 1 30th anniversary nero</a> <a href="http://www.kurtweideman.com/men-mizuno-ignitus-4-pink-black-shoesi">men mizuno ignitus 4 pink black</a> <a href="http://www.julesmatton.com/hombres-nike-free-trainer-1.0-negro-zapatosi">hombres nike free trainer 1.0 negro</a>
jeff teague pacers jersey http://www.alyysjf.com/jeff-teague-pacers-jersey-nfli
svart l忙r converse high tops salg
سه شنبه 7 اسفند 1397 07:16 ب.ظ
<a href="http://www.alariscorp.com/nike-hyperdunk-2016-orange-green-shoesk">nike hyperdunk 2016 orange green</a> <a href="http://www.camerasdallas.com/nike-mercurialx-proximo-lyser%C3%B8d-skoj">nike mercurialx proximo lyser酶d</a> <a href="http://www.limousinhotel.com/nike-free-run-4.0-schwarz-grau-orange-schuheh">nike free run 4.0 schwarz grau orange</a> <a href="http://www.pdenupcial.com/adidas-nitrocharge-2.0-black-shoesk">adidas nitrocharge 2.0 black</a> <a href="http://www.lamaisondemma.com/michael-kors-jet-set-large-bag-mkh">michael kors jet set large bag</a> <a href="http://www.cwpfloorcare.com/nike-roshe-run-menn-svart-rosa-flash-fresh-mint-chrome-obuvi">nike roshe run menn svart rosa flash fresh mint chrome</a>
svart l忙r converse high tops salg http://www.christiancote.com/svart-l%C3%A6r-converse-high-tops-salg-obuvj
nike air max 97 rose 02
سه شنبه 7 اسفند 1397 07:15 ب.ظ
<a href="http://www.christiancote.com/michael-kors-zip-clutch-mkh">michael kors zip clutch</a> <a href="http://www.pubblisito.com/r%C3%B8d-and-hvit-nike-free-run-5.0-obuvi">r酶d and hvit nike free run 5.0</a> <a href="http://www.abelsnorth.com/air-jordan-2-nero-rosso-scarpek">air jordan 2 nero rosso</a> <a href="http://www.maroochyroos.com/adidas-ultra-boost-core-black-v2-shoesi">adidas ultra boost core black v2</a> <a href="http://www.freedomoaksbb.com/mujeres-adidas-gazelle-og-trainers-p%C3%BArpura-zapatosi">mujeres adidas gazelle og trainers p煤rpura</a> <a href="http://www.kleefklimmen.com/nike-air-max-2015-bl%C3%A5-lilla-skoh">nike air max 2015 bl氓 lilla</a>
nike air max 97 rose 02 http://www.yemekizmit.com/nike-air-max-97-rose-02-chaussuresl
prada laptop bag price
پنجشنبه 2 اسفند 1397 03:25 ب.ظ
<a href="http://www.derboehme.com/nike-mens-trent-brown-elite-red-alternate-jersey-new-england-patriots-nfl-77-vapor-untouchable-nflt">nike mens trent brown elite red alternate jersey new england patriots nfl 77 vapor untouchable</a> <a href="http://www.dkfreerunsko.com/nike-hyperrev-2015-maschio-verde-trainersd">nike hyperrev 2015 maschio verde</a> <a href="http://www.taikyouhaku.com/nike-air-max-1-bhm-qs-2015-calculator-runninga">nike air max 1 bhm qs 2015 calculator</a> <a href="http://www.comunidadjax.com/kvinners-nike-sb-stefan-janoski-max-bl%C3%A5-gull-kurpesb">kvinners nike sb stefan janoski max bl氓 gull</a> <a href="http://www.upbigfoot.com/ray-ban-rb8301-tech-sunglasses-arista-frame-grey-polarized-sunglassesr">ray ban rb8301 tech sunglasses arista frame grey polarized</a> <a href="http://www.uniquisimo.com/nike-ravens-89-steve-smith-sr-purple-team-color-stitched-limited-tank-top-suit-jersey-nfld">nike ravens 89 steve smith sr purple team color stitched limited tank top suit jersey</a>
prada laptop bag price http://www.ngprieska.com/prada-laptop-bag-price-pradar
nike air max 95 wei脽 woman
پنجشنبه 2 اسفند 1397 03:25 ب.ظ
<a href="http://www.goadolls.com/nike-lunar-tempo-rot-braun-chaussuresa">nike lunar tempo rot braun</a> <a href="http://www.freshbabetgp.com/air-max-95-green-and-black-pink-footg">air max 95 green and black pink</a> <a href="http://www.policebelge.com/polo-hombres-zip-up-sweater-polo_m">polo hombres zip up sweater</a> <a href="http://www.theriverslcs.com/youth-nike-dallas-cowboys-98-tyrone-crawford-limited-black-2016-salute-to-service-nfl-jersey-nflt">youth nike dallas cowboys 98 tyrone crawford limited black 2016 salute to service nfl jersey</a> <a href="http://www.labelworking.com/nike-huarache-utility-camo-desert-camo-trainersd">nike huarache utility camo desert camo</a> <a href="http://www.yaadmentia.com/nike-roshe-run-woman-red-mens-red-runninga">nike roshe run woman red mens red</a>
nike air max 95 wei脽 woman http://www.karlcoates.com/nike-air-max-95-wei%C3%9F-woman-kurpesc
nike flyknit racer pistachio
پنجشنبه 2 اسفند 1397 03:24 ب.ظ
<a href="http://www.goadolls.com/nike-lunar-tempo-rot-braun-chaussuresa">nike lunar tempo rot braun</a> <a href="http://www.freshbabetgp.com/air-max-95-green-and-black-pink-footg">air max 95 green and black pink</a> <a href="http://www.policebelge.com/polo-hombres-zip-up-sweater-polo_m">polo hombres zip up sweater</a> <a href="http://www.theriverslcs.com/youth-nike-dallas-cowboys-98-tyrone-crawford-limited-black-2016-salute-to-service-nfl-jersey-nflt">youth nike dallas cowboys 98 tyrone crawford limited black 2016 salute to service nfl jersey</a> <a href="http://www.labelworking.com/nike-huarache-utility-camo-desert-camo-trainersd">nike huarache utility camo desert camo</a> <a href="http://www.yaadmentia.com/nike-roshe-run-woman-red-mens-red-runninga">nike roshe run woman red mens red</a>
nike flyknit racer pistachio http://www.morefmchoir.com/nike-flyknit-racer-pistachio-runninge
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
** ** **
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

** **
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
** **